Vera Lynn (100) feires på Kronstad Hovedgård

Lørdag 25. mars blir artisten Vera Lynn, kjent for slagere som We´ll meet again og White Cliffs of Dover, feiret på Kronstad Hovedgård.

20. mars blir sangeren Vera Lynn hundre år. Lørdag 25. mars blir artisten bak slagere som We´ll meet again og White Cliffs of Dover feiret på Kronstad Hovedgård.

Kristian Wedbergs orkester med solister Veslemøy og Anne Sofie Fluge Berg og korgruppe vil fremføre en del av Vera Lynns store slagere.

Veslemøy Fluge Berg er blant artistene som deltar på feiringen av Vera Lynn på Kronstad Hovedgård.

Publikum vil få høre historien om den fattige østkantjenten som skulle bli «The Forces’ Sweetheart», Storbritannias mest folkekjære sangerinne. Det er en historie som også inneholder fortellingen om et kontinent i vekst og fall, krig og fremskritt. Arrangør er Kronstad Hovedgård kulturforening.

Sangene som vant krigen

Med toner, bilder og ord vil sangere og musikere presentere et knippe tablåer som kretser rundt «sangene som vant krigen»: Lili Marlene, White Cliffs of Dover, We´ll meet again, samt en rekke andre evergreens fra Vera Lynns rikholdige repertoar.

Vera Lynn ble født 20. mars 1917 i East Ham i London. Hun er døpt Vera Margaret Welch og begynte å synge i syvårsalderen. Kunstnernavnet Lynn var hennes bestemors pikenavn. Hun hadde sin første radioopptreden i 1935 sammen med Joe Loss Orchestra. I 1939 giftet hun seg med klarinettisten og saksofonisten Harry Lewis. I 1940 startet hennes egen radiosending Sincerely Yours.

Lynn er utnevnt til Dame Commander av Order of the British Empire. Hun er derved opphøyet i ridderstanden og har rett til å føre tiltaleformen Dame foran sitt navn. I 2016 ble hun utnevnt til medlem av Order of the Companions of Honour.

Kulturaktiviteter

Kronstad Hovedgård kulturforening drives på frivillig basis av innbyggere i Årstad bydel.

Foreningens visjon er å bidra til økning av kulturaktiviteter i bydelen og Bergen for øvrig med Kronstad Hovedgård som arena. Det kan trekkes mange tråder fra gården til Bergens historie. Foreningen vil prioritere oppsetting av teaterstykker som viser og tydeliggjør dette og slik søke å knytte Bergens historie fra forskjellige perioder til gårdens identitet. Foreningen nevner cistercienserklostre, styret under danskekongen og utviklingen i Bergen/bydelen de siste ca. 800 år. Kronstad Hovedgård kulturforening arbeider også for etter hvert å kunne presentere aktiviteter/forestillinger for barnefamilier.

Mer informasjon om konserten på foreningens hjemmeside.