I desember 2024 fokuserer helsides annonser på matvareprisene selv om vi bruker stadig mindre del av lønnen på matvarer. I desember 1924 var det langt mellom matvareannonsene selv om folk flest hadde knapt med penger. Grunnen var nok at folk flest kjøpte dagligvarene hos kjøpmannen på hjørnet, som verken hadde behov for eller penger til å bruke penger på annonser.
Ett gode hadde man i Bergen i 1924: Det var postomdeling to ganger på julaften. I dag vet vi ikke engang hvilken dag det skjer.
I Solheimsviken var det en del butikker, men det er langt mellom lokale annonsører i Bergens aviser i 1924. De fleste foretok innkjøp av gaver i sentrum, som hadde et imponerende utvalg av butikker. Mange av de lokale fabrikkene hadde butikkutsalg.
Her har vi samlet en del annonser fra bergensavisene i desember 1924. Felles for en del annonsører er at de kommer med påstander som ikke kan dokumenteres. Konjakk ble regnet som medisin og omgikk brennevinsforbudet ved å bli solgt på apoteket. Parfymen 4711 styrket nervene i teatret og vedlikeholder åndelig bevegelighet og mottagelighet. Fruktsaft med en rekke fantastiske egenskaper ville man tatt med en klype salt i dag, kanskje…
Billig julefrukt averterte Sandvikens Frugtforretning. Men to kroner for ett kilo epler, riktignok amerikanske, tilsvarer nærmere 60 2024-kroner!
Jebes Special Mixture fikk stadig økt popularitet i 1924 ifølge denne annonsen i BT.
Man kastet ikke sko med slitt såle i 1924. I stedet byttet man sålelær. Men man måtte se opp for tvilsomme surrogater.
Mellom 1916 og 1927 var det brennevinsforbud i Norge. Men i 1924 ble konjakk regnet som medisin og solgt på apoteket. Girard Cognac fins fortsatt
Viltlageret hadde både fugl, multer og østers og drev med utkjøring.
I 1924 var det mange gartnerier i Årstad. Mange gikk til Berles Efterfølger på Tonningsnæset ved Møllendalsveien.
I 1924 var det vanlig at menn gikk til barbersalongen for å ordne med skjegget. Annonse for Haugland & Baadevigs Barbersalon i Marken 7 i Dagen 23. desember 1924.
Postutdeling julaften 1924.
Noen juleannonser fra Dagen 19. desember 1924.
Bergens Folkehotel inviterte til julekos i Dagen 23. desember 1924.
Damer må ha minst to jumpers og en eller to golfjakker. Dagen 18. desember.
Jacob Knudsen hadde både fabrikk og utsalg.
Twilfik var nok mange kvinners juleønske i 1924.
I Golfjakke-salonen fikk man klær i stort utvalg fra Br. Rognaldsens Tricotagefabrik. Den holdt til i Skostredet 2.
Auksjon over aksjer fra dødsbo.
Mye å velge mellom hos Nikolai M. Nielsen AS.
Vinmonopolet hadde restesalg av viner.
I 1924 kunne man skrive at parfymen 4711 virket styrkende på nervene i teatret. 4711 fins fortsatt, men kommer ikke med de samme løfter.
I Landaasveien 32 lå K. O. Lohnes kolonial for dem som ønsket kortreist handel.
ENO’s Fruit Salt skulle utrydde urenheter i legemet. Absolutt rent og forfriskende på alle!
Med unntak av kjøtt var det få annonser for matvarer i 1924. Men i Sandviken kunne man kjøpe amerikanske epler til 2 kr per kilo. I 2024 kroner er det nærmere 60 kroner.